Жене су два пута склоније да носе маску изван свог дома, што је посебно занимљиво, ако се има на уму да званичне статистике сведоче о томе да вирус корона заправо погађа мушкарце много озбиљније него жене, кажу стручњаци.
Вест да је у авиону холандске компаније КЛМ избила туча када су два путника одбила да ставе заштитне маске облетела је планету много пре него што је тај авион слетео на Ибицу, а силеџије ухапшене од стране шпанске полиције. Нажалост, иако се вирусом корона заразило више од 18 милиона људи у свету, стиче се утисак да са порастом броја оболелих расте и број особа које одбијају да носе маску. Због тога научници широм света покушавају да скицирају профил особе која девет месеци након почетка борбе са короном не разуме да је то једина заштита од смртоносног вируса.
Велика бура подигла се средином јула када је Гордан Лауц, професор биохемије и молекуларне биологије на Универзитету у Загребу, пренео резултате студије групе америчких научника који су истраживали везу између капацитета радне меморије и индивидуалних разлика у заштитном понашању за време епидемије ковида 19. Коментаришући главне налазе истраживања, објављене у престижном научном часопису „Proceedings of the National Academy of Sciences”, Лауц је нагласио: „Ово можда није у потпуности политички коректно, али је истинито. Ако се у ситуацији глобалне пандемије не придржавате мера друштвеног удаљавања, то напросто значи да сте глупи. Дакле, ако од сутра видите некога у продавници или јавном превозу да не носи маску, слободно му кажите: ’Глупане, стави маску’, јер се то више не може сматрати увредом, већ научном чињеницом.”
И док једни научници тврде да је ношење маски за време пандемије ковида 19 синоним за тест интелигенције, други сматрају да маске не носе особе чију личност карактерише мрачна тријада – нарцисизам, психопатија и макијавелизам. Резултати две студије недавно објављене у Пољској, о којима је писао и угледни магазин „Њузвик” говоре да маску не носе особе са озбиљним поремећајем личности.
Пандемија ковида 19 огољава и родни јаз када је у питању став према ношењу заштитних маски: иако је стопа смртности виша међу мушкарцима, истраживања говоре да су припадници јачег пола мање склони да носе заштитну опрему, а такво понашање примећено је и током претходних епидемија. Једну од најновијих и најпубликованијих анализа спровели су Валерио Капраро, виши предавач економије на Универзитету у Мидлсексу и канадска математичарка Хелена Барсело. Они су анкетирали скоро 2.500 људи који живе у САД и открили да су мушкарци не само мање склони ношењу маски од жена већ сматрају да је њихово ношење „срамотно, није кул и представља знак слабости”. Жене су биле два пута склоније да носе маску изван свог дома, „што је посебно иронично ако се има на уму да званичне статистике сведоче да вирус корона заправо погађа мушкарце много озбиљније него жене”, истиче Капраро.
И бихевиорална научница Кристина Граверт са Универзитета у Копенхагену оцењује да велики број академских радова указује да мушкарци и жене различито приступају ризику: жене више поштују правила понашања и слушају препоруке лекара.
Др Јасна Вељковић, психолог и клинички психотерапеут, нема дилему да маске не носе они људи који немају одговорност: ни према себи, ни према другима: – То осећање импотенције, које препознајемо у ставу „неће то мене”, представља један незрео и регресиван начин размишљања, који је налик на магијско мишљење. Ако ви негирате реалност у којој оболевају и млади и стари, и деца и спортисти, они који су најздравији део популације јер имају сјајан имунски систем, хране се квалитетно и уносе гомилу витамина и верујете да ћете само ви бити поштеђени заразе, то значи да размишљате на екстремно нарцистичан и егоцентричан начин. Међутим, није само нарцисизам, из кога проистиче уверење да смо имуни на болест, разлог због којег одбијамо да носимо заштиту. Особе са психопатским и социопатским цртама личности такође неће да носе маску и слушају савете лекара. Оне су те које представљају опасност и за себе и за друге. Ове особе иначе карактерише антисоцијално понашање и одступање од уобичајених социјалних норми, склони су свађама, тучама и инцидентима различите врсте, независно од пандемије ковида 19 – објашњава она.
Јасна Вељковић додаје да неке врло религиозне особе, које верују да је бог тај који даје и узима живот и здравље, мисле да је питање заражавања „божја воља” и одбијају да носе маске: – Та врста религиозне заслепљености је веома опасна у ситуацији пандемије, јер смо били сведоци да су приликом васкршњих богослужења, верници у великом броју улазили у цркве, целивали иконе и руке свештеника и узимали причешће из исте кашичице. Ако у свом дому не једете са истим кашикама и виљушкама и не користите четкице за зубе осталих чланова породице, то не радите ни са кашичицом коју је пре употребљавао неко пре вас у цркви. У ситуацији пандемије, здравље мора бити приоритет – закључује саговорница Политике.
Kommentit