top of page

Шта је кумовало бродолому опозиције?

Иако је пораз мађарске опозиције на недељним изборима, судећи према анкетама, био очекиван, овако велики фијаско уједињених опозиционих странака је мало ко очекивао.



Изненађујуће велики пораз опозиционог савеза, аналитичари приписују доминацији Фидеса у медијима, рату у Украјини и Фидесовој негативној кампањи изграђеној на том сукобу, затим променама у бирачком телу Јобика и неслагањима унутар опозиције.


Иако је ове године на бирачком списку било 300.000 бирача мање него пре четири године (делимично због смањења броја становника), показало се да је за Фидес гласало око 100.000 грађана више него 2018. године. Опозиција је тада ван Будимпеште добила само три округа, а овога пута рачунали су на победу у најмање 25 насеља ван престонице. Међутим, победили су само у два округа.


Овај бродолом илуструје и графикон који је објавио политички аналитичар Габор Терек. Он истиче да још никада у овом веку опозиција није имала тако мало бирача.



Док је 2014. и 2018. године Фидес освојио квалификовану већину упркос томе што је опозиција добила више гласова (делимично захваљујући изборном систему, који је Фидес променио), овога пута то није био случај. Владајући савез је добио око милион гласова више од опозиције.


Многи аналитичари сматрају да су се, због транзиције Јобика из крајње деснице према десном центру, његови некадашњи бирачи приклонили Фидесу и крајњим десничарима из покрета "Наш дом". Јобик је, док је био на врхунцу популарности, имао наклоност око милион бирача, док је "Наш дом" сада прикупио око 318.000 гласова, што је прилично велики број, а и Фидес је добио више гласова него што се очекивало.


Опозициони савез је овога пута добио само 1,8 милиона гласова, док је пре четири године укупан број гласова датих странкама које сада чине опозициони савез, износио 2,93 милиона.


Нема сумње да су на расположење бирача утицале и неке, прилично несмотрене изјаве челника опозиције током кампање. Примера ради, Петер Марки-Зај је у више наврата поновио да ће опозиција, ако освоји власт, стопирати изградњу брзе пруге према Србији, што свакако није могло да остане без негативних реакција у Војводини, чији становници такође чине део мађарског бирачког тела.


Такође, познате су и његове изјаве о томе да треба одмрзнути цене комуналија, већ да их треба препустити тржишним условима, што је изазивало стрепњу и подозрење у сиромашнијем слоју становништва.


При самом крају кампање, Марки-Зај је рекао да је за слање оружја Украјини директно из Мађарске и да "мађарске војнике треба слати у Украјину, ако НАТО тако одлучи". Све ове изјаве искористио је Фидес у својој негативној кампањи против опозиције, израдом и честим емитовањем серије карикатуралних видео-спотова.

Comments


bottom of page