Мађарски интереси су заштићени пред најновијим пакетом санкција Европске уније против Русије, пошто је мађарска нуклеарна електрана у Пакшу потпуно изузета од мера, што омогућава да се радови на њеном проширењу убрзају, рекао је у Луксембургу министар спољних послова и трговине Петер Сијарто.
Четранаести пакет санкција био је наставак потпуно промашене стратегије, рекао је Сијарто у паузи састанка Савета за спољне послове ЕУ. Мађарска је водила оштре дебате током припремног периода да заштити себе, своје националне интересе и енергетску безбедност, рекао је он, а преноси Министарство спољних послова.
„Постигли смо циљ да у овој директиви буде наведено да су изградња новог дела нуклеарне електране Пакш и сви њени процеси, фазе и елементи потпуно изузети од санкционих мера. То значи да европске компаније које учествују у инвестицији — а имамо много француских, немачких и аустријских компанија — неће морати да траже дозволе од власти држава чланица. Ово опште изузеће је створило ситуацију у вези са инвестицијом Пакша као да није било рата у Украјини, а рат није подразумевао санкције или економска ограничења“, рекао је он.
Истакао је да ће се предстојеће мађарско председавање фокусирати на убрзавање процеса проширења ЕУ на Западном Балкану. Сијарто је рекао да су кандидати за чланство у региону чекали на чланство „више од 15 година, јер неке западноевропске земље настављају да ометају процес, наводећи такозвана питања заслуга. Исте земље нису толико педантне у погледу таквих заслуга када је у питању Украјина.
Европска комисија је издвојила 2,9 милијарди евра за подршку 39 иницијатива за одрживу енергију у 10 држава чланица, при чему је Мађарска добила 76,8 милиона евра за надоградњу и развој одрживог даљинског грејања, саопштила је ЕК у понедељак. Финансирање је исплаћено преко Фонда за модернизацију ЕУ, који је основан 2021. како би се приходи од продаје емисијских јединица на аукцији усмерили на надоградњу у циљу унапређења климатских циљева ЕУ.
Пројекти су финансирани у Бугарској, Хрватској, Чешкој, Естонији, Мађарској, Летонији, Литванији, Пољској, Румунији и Словачкој. Фонд има за циљ да подржи програме који помажу државама чланицама ЕУ у постизању њихових циљева климатске и енергетске политике и доприносе да ЕУ постигне климатску неутралност до 2050. године. Поред 10 држава које учествују у пројекту, Фонд за модернизацију такође подржава Грчку, Португал и Словенију.
コメント