Европска комисија Савета Европе за борбу против расизма и нетолеранције (ЕCRI) критиковала је мађарску владу због "кампања које су створиле услове за учесталост говора мржње".

Комисија у свом шестом извештају о Мађарској, критикује владу, наводећи да "мађарски јавни дискурс последњих година постаје све ксенофобичнији, а политички говор бива веома подељен и антагонистички има призвук који посебно циља избеглице, тражиоце азила и мигранте, муслимане и ЛГБТК+ особе”.
„Неколико законских промена каналисаних кроз кампање које подржава влада створило је услове за пораст таквог говора мржње. Чини се да су ови трендови изазвали осећања маргинализације и искључености код неколико категорија становништва у мађарском друштву”, истиче комисија, која је такође забринута што је „ефикасност правног оквира о говору мржње који спада у кривично право и даље изузетно ограничена“.
Они такође жале што закон и даље нема одредбе о расистичкој мотивацији, као отежавајућој околности. У извештају се наводи да су у Мађарској, „због све непријатељскијег политичког дискурса и усвајања низа рестриктивних закона, људска права ЛГБТК+ особа смањена и знатно погоршана".
Како се истиче, доношење оваквих закона је убрзано након што је мађарска влада објавила „стање опасности“ због пандемије, што значи да су прихваћени без „икаквих значајних јавних консултација“.