Будимпешта: Не подржавамо чланство Приштине у СЕ
- Glas Pešte
- May 17, 2024
- 2 min read
Министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто изјавио је данас да је став званичне Будимпеште по питању чланства Приштине у Савет Европе јасан: "Не подржавамо чланство, о чему је обавештена и Приштина", рекао је Сијарто.

Он је уочи почетка Комитета министара СЕ у Стразбуру новинарима рекао да о том питању Мађарска има принципијелан став, а то је да жели да види успешну финализацију дијалога Београда и Приштине.
"Сматрамо да кад год је Косово поднело захтев за чланство у некој међународној организацији, дошло је до повлачења, односно корака уназад у дијалогу. Дакле, прво дијалог треба да буде успешан, а онда Косово треба да аплицира за чланство. Ово је наш општи став, али на фер начин смо ово наше мишљење поделили и са Косовом, тако да они то одлично знају", рекао је Сијарто.
На заседању Комитета министара Савета Европе у Стразбуру данас се није расправљало о чланству тзв. Косова у Савету Европе, пошто је на почетку састанка, усвојен коначан дневни ред, на којем се није нашао захтев Приштине за чланство у тој организацији. Наредна седница, на којој би се о тој теми расправљало, могла би да се одржи у новембру.
На седници је безрезервну подршку чланству Приштине у тој организацији дало десетак земаља, међу којима су скандинавске земље, Хрватска, Албанија, велика Британија и Ирска. Немачка министарка спољних послова Аналена Бербок апеловала је, у изјави новинарима пре почетка састанка, на Приштину да што пре испуни услове, како би Немачка могла да охрабри већину за њен пријем у СЕ. Француски министар за европске послове Жан Ноел Баро казао је да Француска сматра да у овој фази постоји ризик да би питање тзв. Косова могло да изазове поделе међу земљама у СЕ и да би то питање требало да се разматра касније "кад пређе пут за који сматрамо да је потребно да га пређе".
Француска је, заједно са Немачком и Италијом, упутила раније писмо премијеру привремених приштинских институција Аљбину Куртију у којем су му поручили да Приштина није испунила услове међународне заједнице за чланство у СЕ, пошто ''није направљен ниједан корак ка формирању Заједнице српских општина (ЗСО)', и позвале владу у Приштини да размотри слање нацрта статута ЗСО тзв. уставном суду Косова.
Они су у писму истакли да је нацрт статута, који је представио специјални изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак, ''солидан модел'' како треба да изгледа ЗСО.ПС СЕ је 16. априла усвојила препоруку на основу извештаја главног известиоца за пријем тзв. Косова у СЕ Доре Бакојани да се тзв. Косово прими у чланство СЕ.
Бакојани је препоручила чланство тзв. Косова у СЕ, иако је Приштина испунила само један од три услова које је она првобитно навела, а то је спровођење одлуке уставног суда у Приштини о враћању земље манастиру Високи Дечани и то тек осам година након доношења. Дуга два услова - формирање Заједнице српских општина и решавање проблема експропријације земљишта у општинама где живе углавном Срби Приштина није испунила.
Comments